Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

РЕВОЛЮЦІЯ 1905-1907 рр.
Події "кривавої" неділі у Петербурзі переповнили чашу терпіння. На знак солідарності піднялися робітники металообробних підприємств Проскурова, Кам'янця-Подільського. Дунаєвець, Городка, Теофіполя. їх підтримали заліз­ничники Гречан, Шепетівки. Основною формою боротьби робітників за поліпшення свого політичного соціально-еко­номічного становища був страйк, під час якого висувалися вимоги покращення умов праці, підвищення заробітної плати, скорочення робочого дня. заміни адміністрацій. На Поділлі у страйках взяло участь понад 15 тис. робітників. У Славуті, Антонінах, Волочиську, Дунаївцях, Проскурові, Городку страйки завершились частковою перемогою робіт­ників, інші були придушені поліцією, військами.

За робітниками піднялися селяни. З настанням весни 1905 року аграрний рух охопив Ізяславський, Старокостян-тинівський, Ушицький повіти, окремі села Кам'янеиь-Подільського повіту. Особливою активністю відзначалися сільськогосподарські робітники Солобковецької волості Ушицького повіту. Тут був організований страйковий комітет, який поширив свою діяльність і на села сусідніх повітів. їм вдалося влітку 1905 року підняти на страйк 110 сіл. Показовим у цьому відношенні є страйк селян Вінько-вець та навколишніх сіл. Під час збирання хліба в маєтку Косельського селяни зажадали від поміщика скоротити робочий день і підвищити розцінки за поденну роботу.

Однак поміщик відмовився задовольнити ці вимоги і викликав загін стражників, який заарештував ватажків страйку. Тоді беззбройні селяни вступили у рукопашний бій з карателями. Внаслідок сутички 5 селян було вбито, 8 поранено.

На Волині відбулося 202 селянських виступи. З них у Заславському повіті - 45, Старокостянтинівському - 7. Основною формою боротьби за землю на Волині були сільсь­когосподарські страйки. Так, у Заславському повіті із 45 виступів - 30 були у формі страйків. Особливою активністю вони відзначалися у Білогородці, Борисові, Клубівці, Мих-нові, М'якотах, Плужному, Теліжинцях, Шекеринцях, Чиживці, Христинівці. Заворушення у Заславському повіті викликали тривогу в столиці. За наказом військового мініст­ра сюди було направлено ескадрони драгун Чугуєвського і Ризького полків. Організаторів та активних учасників рево­люційних виступів було ув'язнено та заслано до Сибіру.

"Особливим районом охорони" було оголошено Ушиць­кий, Летичівський, Кам'янецький, Проскурівський повіти. Тут у селах і містах лютували каральні загони, проводились масові арешти, і через терор розпочався спад революції. Але це був перепочинок перед новим натиском на самодержавство.Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 91. Нарушение авторских прав

codlug.info - Студопедия - 2014-2018 год . (0.006 сек.) русская версия | украинская версия